Arte

Arta

Ce inseamna pentru tine arta ?
Unii considera ca arta inseamna sa stii sa desenezi ,sa stii sa dansezi sau sa canti.Alti considera ca artistii nu fac decat sa piarda vremea toata ziua si ca ei traiesc cu  capul in nori.
Uni considera ca arta e usor de inteles ,pe cand altii o vad imposibila .Unii spun ca e o pierdere de timp ,altii ca e  o stiinta . 
Eu cred ca arta nu se rezuma la frumos sau la urat ,la usor sau la simplu ,la muzica sau la dans .Arta nu e nici stiinta ,dar nici fictiune .
A fi artist inseamna a transmite ceea ce e in sufletul tau ,prin cuvinte ,dans ,desen … Arta poate fi oricum ,poate fi exprimata prin orice .Arta controleaza artistul ,ci nu invers .Nu cel ce deseneaza controleaza pensula ,ea ii controleaza mana ,nu dansatorul isi controleaza corpul ,ci muzica o face ,nu scriitorul manipuleaza cuvintele ,ci cuvintele il manipuleaza pe el .
Artistul nu este creeatorul artei ,ci doar instrumental de care aceasta se foloseste pentru a se naste .Nimeni nu alege  arta ,arta te alege pe tine .
Imagini pentru cartiImagini pentru dans contemporan



Imagini pentru muzica                                     Imagini pentru desene in creion



Codrul(poezia)

In codrul verde intunecat.
Suspina trist un copac:
Ca si-a piedut frunza cea cruda,
Ca ramurile i se usuca.


Si-n dorul vantului plapand
Coroana galbena atarnand 
Aproape de pamant s-apleaca.
Si stoluri de pasari se adun ,
Sa isi ia ,,adio'',,,ramas bun".
Dar cate veacuri pe sub frunza lui se ascund?
Caci sub coroana sa cea mare,
Au crescut neamuri si popoare ,
Asa a vrut soarta sa fie ,
Ca azi copacul sa nu-nvie.
Si spre durerea tuturor ,
El moare lin si-n cetisor.
Degeaba plangui padure draga,
Degeaba plangi tu ca o mama,
Ca fiul tau de mult falos ,
Acum e palid si sfios.


Dansul


Dansul=Ansamblul de miscari ritmate ,variate ale corpului omenesc ,executate in ritmmul unei melodii  ,de diferite tipuri .(def.dex)
O definitie formala si rece ,pentru o arta incarcata de emotie.
Daca miscarile nu sunt insotite de sentimente ,atunci dansul nu mai inseamna nimic.Inchide ochii,simte vibratia muzicii in tot corpul si incepe,..incepe sa dansezi,Nu te gaandii la miscari ,SIMTE.
Oamenii sunt diferiti ,dar stai linistit ,exista un stil de dans pentru fiecare.
street dance ,contemporan ,tango ,salsa ,etc.



A scrie înseamnă mai întâi a simţii.



Încercăm să desluşim ce au scris alte persoane.,să analizăm şi să înţelegem.Dar eu cred că mai înainte de a desluşi cuvinte ,trebuie să desluşim sentimente.Oamenii,poeţii ,scriu cu inima ,nu cu creierul. Poetul nu se joacă doar cu ,cuvintele,ci se joacă ce el însuşi.Nu poţi să scrii despre durere ,bucurie,..sentimente dacă tu nu le trăieşti.Închizi ochii,deschii sufletul şi...simţi.
Aşa se naşte poezia ,aşa se naşte orice artă.



Vreau să fiu eu.


De ar putea ploaia să spele şi sufletul

Să alunge mizeria să alunge urâtul.

Vreau să fiu eu.



Îmi e dor de mine,aşa cum eram
De zilele în care dansam şi zâmbeam.
Vreau să fiu eu.

Culorile toate s-au şters,
Iar eu acum sunt parcă intr-un alt univers.
Vreau să fiu eu.

Dorinţe în mine se zbat arzător
Nu-i nimic clar;E doar un fior.
Vreau să fiu eu.

Învăţ pas cu pas ce înseamnă origoliul,
Si de-asta nu mai e clar viitorul.
Vreau să fiu eu.

Clipele trec,asemenea gându`,
Iar  eu mă transform într-un om prea mândru.
Vreau sa fiu eu.

Încerc să fac bine,apoi iară greşesc,
Mă simt străin ăn acest univers.
Vreau să fiu eu.

Iubirea e tot ce acum mă înconjoară,
Aş vrea să o simt ,dar în mine-i prea rară.
Vreau să fiu eu .

Încerc să dau sens alor mele cuvinte,
Dar nu eu le gândesc,ci inima le simte.
Vreau să fiu eu.

Aş vrea să alung origoliul din mine,
Dar tot ce ar rămâne ar fi doar ruine.
Vreau să fiu eu.

Aştern pe hârtie ale mele trăiri,
Sperând să amorţească ale mele simţiri.
Vreau să fiu eu.

Încerc tot mai tare întunericul să-l alung,
Dar el mă strigă mai tare ,de parcă sunt surd.
Vreau să fiu eu.

Lumina o caut ,mă zbat să ajung la Ea,
Si ştiu că într-o zi ,eu chiar o voi avea.
Vreau să fiu eu.

Iar timpul se scurge asemenea ploii.
Durerea dispare dărâmând orgolii.
Vreau să fiu eu.

Şi rana se vindecă încet şi uşor,
Iar golul din inimă dispare ca un nor.
Vreau să fiu eu.

Lumina a curăţat tot ce în suflet a pătruns.
Îmi e bine aşa ,nu vreau alt răspuns.
Acum sunt eu.


...

Eu las cuvintele să se aşeze pe hârtie
Aşa cum vor ele şi nu e prea bine.

Aş vrea să pot scrie tot ce gândesc .
Dar e prea mult tot ce trăiesc.

Şi  pun stăpânire pe tot  ce e bun;
Pe tot ce e frumos;Pe tot ce e pur.

Şi chiar nu contează ceea ce tu simţi .
Când orice dispare,noi ,trebuie să fim cuminţi.

Atâta gălăgie ,şi totuşi,,,e pustiu
Când soarele adoarme ,noi abiea atunci ne trezim.


Acasă

Te  simţi acasă
Când ploaia-ţi picură în suflet.
Te simţi acasă,
Când pacea sufletul ţi-l umple.
Te simţi acasă,
Când unde mergi
Un gol se umpe.
Te simţi acasă,
Nu doar în ziduri,
Ci şi în suflet.

Corul celor buni -Lucian Blaga

Mantaua bolţii largi Tu o purtai pe umeri,
noi ne ţineam cu mînile de cer
cum prunci neştiutori se ţin
de haina mumelor pe drum.
Şi ne rugam:
Stăpîne blînd ,nu ne uita !
Azi clipele de-ndemnuri buni ni le numeri
şi surîzînd ne chemi la dreapta Ta.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu