duminică, 21 august 2016

Iisus întinzând îndată mâna.(către tine)

 22.Şi îndată Iisus a silit pe ucenici să intre în corabie şi să treacă înaintea Lui, pe ţărmul celălalt, până ce El va da
mulţimilor.
23.Iar dând drumul mulţimilor, S-a suit în munte, ca să Se roage singur. Şi, făcându-se seară, era singur acolo.
24.Iar corabia era acum la multe stadii departe de pământ, fiind învăluită de valuri, căci vântul era împotrivă.
25.Iar la a patra strajă din noapte, a venit la ei Iisus, umblând pe mare.
26.Văzându-L umblând pe mare, ucenicii s-au înspăimântat, zicând că e nălucă şi de frică au strigat.
27.Dar El le-a vorbit îndată, zicându-le: Îndrăzniţi, Eu sunt; nu vă temeţi!
28.Iar Petru, răspunzând, a zis: Doamne, dacă eşti Tu, porunceşte să vin la Tine pe apă.
29.El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborându-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus.
30.Dar văzând vântul, s-a temut şi, începând să se scufunde, a strigat, zicând: Doamne, scapă-mă!
31.Iar Iisus, întinzând îndată mâna, l-a apucat şi a zis: Puţin credinciosule, pentru ce te-ai îndoit?
32.Şi suindu-se ei în corabie, s-a potolit vântul.
33.Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu eşti Fiul lui Dumnezeu.
                                                                                       (Matei 14)

vineri, 12 august 2016

Nu renunţa

Voinţa e importantă .Să te străduieşti e important .Uneori rezultatul nu e cel aşteptat ,dar merită să lupţi pentru ceea ce îţi doreşti ,merită să pui suflet şi merită să încerci din nou. Uneori visele ne sunt spulberate ,dar nu trebuie să renunţăm la ele .