Jurnalul fericirii


Alege fericirea !

Fericirea...un sentiment atat de dorit ,si totui atat de rar.Vati intrebat vro-o data ,,de ce?"


Imagini pentru oameni fericitiDe ce suntem tristi mereu?De ce nu ne trezim dimineata zambind? 
Pai pentru ca avem asteptari prea mari .Pentru ca doar intamplarile majore ne  misca  sufletul.
Nu astepta sa fii fericit cand viata ta va fi perfecta, deoarece acest lucru nu se va intampla niciodata.Cand eram mici aveam mereu zambetul pe buze ,dar  nu datorita perfectiunii vieti ,ci pentru ca stiam sa ne bucuram de orice maruntis.
Fa din lucruri neinsemnate motivul fericirii tale.Te-ai trezit si in dimineata asta ,respiri ,existi...,deci ai toate motivele sa zambeti .
Fericirea e o alegere .Tu alegi sa fii fericit?
Imagini pentru oameni fericitiImagini pentru oameni fericiti



Fericirea nu e o stare sociala.

Fericirea e un lucru abstract. Uneori ai tot ce ti-ai putea dorii,si totusi...nu esti fericit.
Asta pentru ca fericirea vine din interior ,nu din lucruri.Daca cineva te intreba daca esti fericit ,raspunsul automat este ,,da",dar chiar asa e ?Tu esti fericit,sau te minti ca esti fericit?
Muncesti  sa ai o casa ,o slujba de succes si speri ca atunci cand vei avea toate acestea sa fi fericit.
Dar fericirea nu e o stare sociala .Uneori facem ceea ce ne dicteaza societatea sa facem ,crezand ca vocea societatii e defapt tiparul fericirii ,dar nu este asa.Ne luptam pentru vise ce nu ne apartin ,ne straduim sa facem lucruri care nu ne reprezinta ,ne incapatanam sa fim altfel de cum suntem cu adevarat.Sa fi fericit nu inseamna sa ai tote lucrurile de care altii credca ai nevoie.Sa fi fericit inseamna sa fi tu insati si sa iti urmezi propriul destin.
Sercetul fericirii universale  ...nu exista ,asa ca scrie-ti propria reteta.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu