marți, 29 noiembrie 2016

De ce?

De ce unii  oameni nu învaţă din greşeli?
De ce unii  oameni nu stiu cine trebuie să fie?
De ce unii oameni rămân fixaţi pe o idee?
De ce unii  oameni nu trec peste?
De ce unii  oameni nu îşi găsesc scopul?
De ce unii oameni vorbesc,deşi au încheiat conversaţia?
De ce unii  oameni aşteaptă ,dar  nu recunosc asta?
De ce unii  oameni nu sunt siguri pe ei?
De ce unii oameni sunt prea siguri pe ei?
De ce nu apreciem binele?

sâmbătă, 26 noiembrie 2016

Sufletul tău o lume

Imaginează-ţi că intri în sufletul tău ca într-o lume nouă .Imaginează-ţi că fiecare gând de al tău ar fi real acolo.Fiecare vis ,fiecare speranţă,dar şi fiecare răutate ,fiecare păcat ,fiecare vorbă rea spusă de tine..Ţi-ar plăcea să trăieşti în acel loc?Păstrează-ţi sufletul curat ,păstrează acea lume din interiorul tău curată.Dacă ţie nu îţi place să trăieşti  în tine ,întreabă-te: cum poate trăii Iisus ?

sâmbătă, 5 noiembrie 2016

Cufundată în somnul adânc

         Cufundată în somnul adânc vezi umre şi imagini pe care nu le înţelegi.Un joc se desfăşoară în faţa ta şi încearcă parcă să te prindă în el.Vezi feţe transformate în măşti de piatră din care izvorăsc lumini. O frenezie de sentimente...eşti doar un spectator ce priveşte .Te uiţi mai atent în jur ,încerci să dai măştile jos şi să vezi sufletele.Încerci să tragi de măşti,să le loveşti,să le dai jos. Măştile rămân intacte de parcă nici nu le-ai atins.Te aşzei ghemuită la pământ.Ce mai e de făcut?Simţi cum lacrimi îţi curg pe obraz ,simţi cum se scurge viaţa.Picăturile de suflet ce alunecă din occhii tăi ating podeaua transformând tristeţea în melodie.Prin perdeaua de lacrimi vezi parcă o rază de lumină.În măşti au apărut fisuri. Sufletele de după mască s-au întristat cănd te-au văzut plângând şi au început să lupte mai tare .Iubirea ,mila ,bunătatea sunt mai puternice decât forţa.O mască ,o inimă de piatră poate fi topită doar prin iubire.
         

vineri, 4 noiembrie 2016

Din mine

Frunzele copacilor sunt răspândite de vânt.Culorile se joacă în aeer, zburând.Misterul învăluie totul.Te ascunzi printre copaci sperând să găseşti  puţin adăpost.Te simţi dezgolit de tine.Un loc unde poţi vedea cerul...oare te-ar face să te simţi constrăns de libertate?

                              (Din mine-fragment)