În al nopţii întuneric ,există o lumină-lumina lunii.Când totul e cufundat în beznă ,ea,luna,ne dă o rază de lumină. Dar te-ai întrebat de unde vine lumina lunii? Luna nu are propria s-a lumină,ea răspândeşte lumina dată de la soare.
ASTROFOTOGRAFIA: De ce este Luna o sursă de lumină?: Foto: Lupu Victor 21.03.2011. Uuuups...Luna nu este o sursă de lumină, aceasta nu are lumină proprie. Luna reflectă lumina de la Soare...
Aşa cum luna dă lumină noapte ,aşa şi noi trebuie să raspândim lumină .Cu lumina noastră trebuie să îi ajutăm pe ceilalţi oameni.Trebuie îi învăluim în bunătate şi dragoste.Trebuie ca lumina noastră să ajungă la sufletele lor. Dar să nu iutăm că noi nu avem lumnă proprie,lumina noastră vine de la Dumnezeu.Dumnezeu e pentru noi cum e Soarele pentru Lună.
vineri, 23 decembrie 2016
duminică, 4 decembrie 2016
Tu
Ce sunt câteva rânduri scrise pe o foaie?
Sunt bucăţi din mintea mea.
Îmi place să scriu deoarece îmi place să vorbesc cu tine. Partea frumoasă a scrierilor este că sunt citite doar de cei cărora le pasă de ele.Nu poţi obliga pe nimeni să citească ceea ce tu scrii şi de aceea oameni care citesc sunt atât de importanţi.Dacă ţi-ai făcut puţin timp să citeşti ce scriu eu ,îţi mulţumesc.Poate eu nu sunt întodeauna atentă la cei din jurul meu ,poate nu văd întodeauna dacă eşti trist ,dar să şti că sunt mereu aici pentru tine(prin postările mele) .
Ai grijă de tine. Sper ca scriu să te ajute .
Artistul nu vrea să îi reţi numele ,vrea să îi păstrezi arta în suflet.
Sunt bucăţi din mintea mea.
Îmi place să scriu deoarece îmi place să vorbesc cu tine. Partea frumoasă a scrierilor este că sunt citite doar de cei cărora le pasă de ele.Nu poţi obliga pe nimeni să citească ceea ce tu scrii şi de aceea oameni care citesc sunt atât de importanţi.Dacă ţi-ai făcut puţin timp să citeşti ce scriu eu ,îţi mulţumesc.Poate eu nu sunt întodeauna atentă la cei din jurul meu ,poate nu văd întodeauna dacă eşti trist ,dar să şti că sunt mereu aici pentru tine(prin postările mele) .
Ai grijă de tine. Sper ca scriu să te ajute .
Artistul nu vrea să îi reţi numele ,vrea să îi păstrezi arta în suflet.
vineri, 2 decembrie 2016
Mai multe despre om
Ce e un om pentru tine?
Un om este o mică parte din acest univers.Un om e mai mult decât ce putem vedea.Un om este un dar,un om este o comoară nepreţuită.Un om poate aduce schimbarea în vieţile celorlalţi oameni.De multe ori trecem pe lâgă cei din jurul nostru ,dar nu ne oprim să îi ascultăm .Cine suntem noi să decidem cine e important şi cine nu?În orce secundă ţi se poate schimba viaţa şi orice om îţi poate schimba viaţa.
Faţă de ce persoane avem datoria de a le schimba viaţa?
Dacă avem impresia că trebuie să avem grijă doar de noi înşine şi de familia noastră ,ne înşelăm.
Suntem datori să îi arătăm fiecărui om pe care îl întâlnim tot ce avem noi mai bun.Suntem datori să îi iubim pe toţi ,suntem datori să îi facem să se vadă pe ei înşişi clar.
Nu ştiu dacă ce am scris aici o să vă placă ,dar ştiu un lucru:că e real. Poate eu nu fac tot ceea ce este corect, dar sigur vă spun ceea ce cred eu că e corect. Noi ,oameni,uneori suntem atât de pirduţi în înăuntrul nostru ,încât uităm de ceilalţi ,iar alteori e tocmai invers.
joi, 1 decembrie 2016
Fulg de nea
Nici un fulg de nea nu seamănă cu altul si totuşi împreună formează un tot,un strat alb de zăpadă. Aşa suntem si noi oamenii ,nişte fulgi de nea rătăciți. Să privim la marea asta de oameni şi să realizăm că nu suntem singuri.La fel ca fulgi de zăpadă să ne unim ,sa fim prieteni .Suntem atât de diferiți, dar asta nu înseamnă că trebuie sa ne excludem unii pe alții.Avem obiceiul să îi privim pe ceilalţi şi să zicem că sunt ciudaţi.Nimeni nu e ciudat,suntem doar diferiţi ,speciali şi unici.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


