Invataturi crestine

Biblia

Viata noatra e ca un drum ,dar al carui capat nu il putem vedea. Uneori se termina brusc ,alteori cararea se ingusta treptat.Uneori e frumos ,alteori e greu si anevoio.Exita momente in viata cand ne abatem de la drumul notru ,dar important e sa avem puterea sa ne intoarcem.Poate parea greu sa tinem drumul drept,dar nu suntem singuri .Pe tot parcursul drumului Dumnezeu este cu noi ,gata sa ne ajute si sa ne indrume pasii.

Uneori viata este asa de dura. Uneori ne simtim singuri.Sunt situatii din care credem ca nu putem iesii ,dar nu este asa.
Orice are o rezolvare.Roagate lui Dummnezeu si vei primii toate raspunsurile de care ai nevoie.
Daca nu il cunost pe Dumnezeu ,e ca si cum ai traii in intuneric .Nu poti vedea pe unde mergi.Tot ce faci e sa te izbesti de lucruri.Dar Dumnezeu e lumina,ce te  ghideaza in intuneric.Primeste-L pe Dumnezeu in sufletul tau si atunci vei intelege sensul vietii.Si chiar daca vor mai fi momente cand te vei simtii pierdut ,nu uita ca Dumnezeu e acolo si intr-un final vei vedea din nou lumina.
In Dumnezeu gasesti rezolvarea tuturor problemelor.


Scrisoarea Tatalui




Dumnezeu te iubeste
,,Noi iubim pe Dumnezeu ,fiinca El ne-a iubit cel dintai."
,,Dragostea lui Dumnezeu s-a aratat prin faptul ca Dumnezeu a trimis in lume pe singurul sau Fiu ,ca noi sa traim prin El ."
..Porunca noua dau voua:Sa va iubiti unul pe altul.Precum Eu v-am iubit pe voi ,asa si voi sa va iubiti unul pe altul."
,,Dragostea este indelung rabdatoare,este plina de bunatate
.Dragostea nu invidiaza,dragostea nu se lauda,nu se umfla in mandrie,nu se poarta necuvincios,nu se cauta folosul sau,nu se manie,nu se gandeste la rau,nu se bucura de nelegiuire ci se bucura de adevar,acopera totul, crede totul ,nadajduieste totul ,sufera totul.Dragostea nu va pieri niciodata..."
,,Dumnezeu este  iubire"


Dumnezu a creeat acest pamant si toate cate sunt in el si ni Le-a dat noua.Tot ce vedem in jur este darul lui Dumnezeu pentru noi.
Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau, ISUS   HRISTOS pe pamant.
ISUS s-a jertfit si a murit pentru noi.
Dumnezeu e cu noi la fiecare pas ,gata sa ne ajute daca Ii cerem ajutorul.



Draga Dumnezeu .Am nevoie de tine in fiecare moment ,in fiecare secundă in care respir.Nu sunt suficient de  puternic singur.

Fiinca atât de mult a iubit Dumnezeu lumea ,că a dat pe singurul Lui Fiu.pentru ca oricine crede în El,să nu piară ,ci să aibş viaţă vesnică.



Nu e uşor să fii bun. E nevoie de mult exerciţiu şi voinţă.

Uneori mai facem fapte rele ,îi supărăm pe cei din jur ,îl supărăm pe Dumnezeu .Dar dacă îţi doreşti cu adevărat să urmezi calea cea dreaptă ,Dumnezeu te v-a ajuta , îţi v-a da înţelepciune. Toţi oamenii fac greşeli ,dar e important e să ne întoarcem pe drumul cel bun. Dumnezeu te iubeşte ,iubeşte-L şi tu pe El.


Un bun creştin e bun ,e milostiv ,e credincios ,e răbdător ,e smerit ,e iubitor de aproape şi de Dumnezeu ,e curajos.




Corul celor buni -Lucian Blaga

Mantaua bolţii largi Tu o purtai pe umeri,
noi ne ţineam cu mînile de cer
cum prunci neştiutori se ţin
de haina mumelor pe drum.
Şi ne rugam:
Stăpîne blînd ,nu ne uita !
Azi clipele de-ndemnuri buni ni le numeri
şi surîzînd ne chemi la dreapta Ta.


Îndemn de credinţă


Afară-i zgomot,
Dar pace-i înauntru.
În suflet mi-a sădit acum
Bucurie,Prea Blândul.

E Tata-L nostru ,şi ne ajută.
Aşa să îi ajutăm şi noi
Pe cei ce ne înconjoară,
Că sunt fraţi cu noi.

Dar viaţa nu va fii perfectă,
Prin greu vei trece poate.
Dar prin credinţa ta
Le-oi birui pe toate.

Cănd lacrimi ţi-or curge pe obraz,
În sus tu să pruiveşti
Şi cu toată credinţa
Cu Isus să vorbeşti.

  Viata mea e in mana Ta




Cum ar fii viat ta , daca nu L-ai primii pe Dumnezeu ?

               1.Nu ai mai avea speranta.
               2.Nu ai mai avea iubire.
               3.Nu ai mai avea pace si liniste sufleteasca.

Care ar fii rostul vietii?

                 Niciunul.
                 Am fi doar niste fire de nisip ce se risipesc in vant. Fiecare dintre noi avem o menire pe acest Pamant ,dar daca Il piedem pe Dumnezeu nu mai gasim acea menire.Daca Il pierdem pe Dumnezeu ,pierdem totul .

Ce ar conta?
             Nimic.
             Pentru ca fara Dumnezeu suntem morti. Noi nu am avea nici un sens ,nici o logica ,nici un drum .

 Cine esti tu ?
              Pai fara Dumnezeu nu suntem nimic . Am fii doar niste accidente ale naturii .Am fi doar niste coincidente ,niste intamplari fericite . Niste materie care s-a aranjat asa intamplator.Am fii doar un obiect miscator (un robot).


DACA  IL  ACCEPTI   PE   DUMNEZEU :
                             -Intelegi ca nu esti doar o intamplare .Intelegi ca esti iubit ,ca ai  fost dorit ,creeat cu buna stiinta .
                            -Intelegi ca ai un scop in viata .Dumnezeu e lumina ce te ghideaza in intuneric.
                            -Treci mai usor peste momentele grele pentru ca stii ca nu esti singur si ca intodeauna Dumnezeu te vegeaza din umbra si e gata sa te ridice cand ai cazut.


          Dumnezeu  te iubeste , dar trebuie sa te lasi iubit , sa Il accespti si sa Il iubesti la randul tau. Nu te speria daca nu ai facut asta pana acum .Dumnezeu abia asteapta sa te intorci la El .El vrea sa iti spuna ,,Bine ai venit acasa ,Fiule !''.



Iubire


Oamenii şi Dumnezeu



Oamenii greşesc ,oamenii se judecă ,oamenii regretă,oamenii învată ,oamenii se vindecă,oameniise iartă,oamenii iubesc (îl au pe Dumnezeu în suflet).
Nu te pierde niciodată .Ai nădejde .Dacă nu ai încredere în tine (că poţi face ce e bine) ,ai încredere în Dumnezeu (că te va îndruma).
Când simţi pace şi iubire în suflet ,atunci îl simşi pe Dumnezeu.
În momentele grele ,de picare în păcat ,adu-ţi aminte de aceea pace şi luptă pentru ea .
Dumnezeu te iubeşte ,acceptăi iubirea şi dăruieşte şi tu iubire pentru El şi pentru oamenii din jur.
Niciodată nu e prea târiu .Trezeştete din păcat şi vino Acasă ,(vino spre Dumnezeu).



 Umblarea pe ape

 Iisus întinzând îndată mâna (către tine)

 22.Şi îndată Iisus a silit pe ucenici să intre în corabie şi să treacă înaintea Lui, pe ţărmul celălalt, până ce El va da
mulţimilor.
23.Iar dând drumul mulţimilor, S-a suit în munte, ca să Se roage singur. Şi, făcându-se seară, era singur acolo.
24.Iar corabia era acum la multe stadii departe de pământ, fiind învăluită de valuri, căci vântul era împotrivă.
25.Iar la a patra strajă din noapte, a venit la ei Iisus, umblând pe mare.
26.Văzându-L umblând pe mare, ucenicii s-au înspăimântat, zicând că e nălucă şi de frică au strigat.
27.Dar El le-a vorbit îndată, zicându-le: Îndrăzniţi, Eu sunt; nu vă temeţi!
28.Iar Petru, răspunzând, a zis: Doamne, dacă eşti Tu, porunceşte să vin la Tine pe apă.
29.El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborându-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus.
30.Dar văzând vântul, s-a temut şi, începând să se scufunde, a strigat, zicând: Doamne, scapă-mă!
31.Iar Iisus, întinzând îndată mâna, Iisus, întinzând îndată mâna l-a apucat şi a zis: Puţin credinciosule, pentru ce te-ai îndoit?
32.Şi suindu-se ei în corabie, s-a potolit vântul.
33.Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu eşti Fiul lui Dumnezeu.
                                                                                       (Matei 14)



Numai credinţa în Isus ne poate salva .Petru a pornit pe ape cu credinţă şi de aceea a putut paşi ,dar cu cât valurile cresteau, în inima lui a apărut îndoiala şi el a început să se scufunde. Atunci cănd credinţa slăbeşte noi ne ,,scufundăm ".Dar Petru i-a cerut ajutorul lui Hristos ,,Doamne ,scapă-mă" ,iar Domul l-a salvat. Ai credinţă în Domnul şi precum a facut Petru ,strigă-l,iar El v-a venii .Dumnezeu te veghează şi aşteaptă ca tu să te întorci către El .Nu îţi fie teamă de nimic ,păşeşte cu credinţă către Dumnezeu şi nu te vei scufunda .Nu te lăsa doborât de valurile vieţii ,căci cu Domnul eşti însiguranţă .Crede în El şi cere-i ajutorul .Domnul este cu tine ,binecuvântat fie numele sfânt al Lui.


Acest e  lucruri le-am învăţat azi la Bisercă .Sper ca eu să fii reuşit să  vă explic cât mai bine .Fiţi statornici în credinţă.


Unde este iubire acolo este şi Dumnezeu. Unde nu este iubire este păcat .

Poate ţi se pare că Dumnezeu cere prea multe ,dar nu este aşa .Dumnezeu cere un sigur lucru...IUBIRE.
Toate celelalte porunci se rezumă la iubire .Şi chiar şi atunci când greşeşti tot iubirea te întoarce către Dumnezeu .Toţi ştim că iubirea este cel mai frumos sentiment din lume .Toţi vrem să iubim şi să fim iubiţi ,toţi avem nevoie de iubire ,deci...toţi avem nevoie de Dumnezeu .Dar nu uita iubirea nu înseamnă gelozie ,egoism ,mândrie .Iubirea e bunătate ,e pace ,e linişte ...iubirea e Dumnezeu.
Nu există om  care să nu vrea iubire .Dar de ce există oameni care nu îl vor pe Dumnezeu?

Gândeşte-te bine...şi nu uita :dacă îl respingi pe Dumnezeu ,respingi iubirea.


Câtă grijă îţi poartă Domnul ţie, atâta grijă să porţi şi tu Mântuirii.

Câte sacrifici a facut Hristot pentru tine ,atâte ,,sacrificii" să faci şi  tu pentru El.
Câtă iubire îţi poartă Domnul are  atâta iubire să Îi porşi şi tu.
Cătă milostenie are Domnul ,atâta milosteni să ai şi tu faţă de semeni.
Cât iartă Domnul ,atâta să ierţi şi tu.

Ştiu că e imposibil să faci exact tot ce am scris mai sus ,dar important e să încerci ,important e să vrei ,important e să Îl iubeşti pe Domnul atât de mult încât să încerci să fii asemenea Lui .El vrea să fii lângă El ,vrea să fi copilul Lui ,vrea să împartă cu tine tot ce e frumos .Hristos a murit pentru tine ,El a făcut ce e mai greu,tu trebuie să regreţi păcatele ,să iubeşti şi să ai nădejde.



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu