În al nopţii întuneric ,există o lumină-lumina lunii.Când totul e cufundat în beznă ,ea,luna,ne dă o rază de lumină. Dar te-ai întrebat de unde vine lumina lunii? Luna nu are propria s-a lumină,ea răspândeşte lumina dată de la soare.
ASTROFOTOGRAFIA: De ce este Luna o sursă de lumină?: Foto: Lupu Victor 21.03.2011. Uuuups...Luna nu este o sursă de lumină, aceasta nu are lumină proprie. Luna reflectă lumina de la Soare...
Aşa cum luna dă lumină noapte ,aşa şi noi trebuie să raspândim lumină .Cu lumina noastră trebuie să îi ajutăm pe ceilalţi oameni.Trebuie îi învăluim în bunătate şi dragoste.Trebuie ca lumina noastră să ajungă la sufletele lor. Dar să nu iutăm că noi nu avem lumnă proprie,lumina noastră vine de la Dumnezeu.Dumnezeu e pentru noi cum e Soarele pentru Lună.
vineri, 23 decembrie 2016
duminică, 4 decembrie 2016
Tu
Ce sunt câteva rânduri scrise pe o foaie?
Sunt bucăţi din mintea mea.
Îmi place să scriu deoarece îmi place să vorbesc cu tine. Partea frumoasă a scrierilor este că sunt citite doar de cei cărora le pasă de ele.Nu poţi obliga pe nimeni să citească ceea ce tu scrii şi de aceea oameni care citesc sunt atât de importanţi.Dacă ţi-ai făcut puţin timp să citeşti ce scriu eu ,îţi mulţumesc.Poate eu nu sunt întodeauna atentă la cei din jurul meu ,poate nu văd întodeauna dacă eşti trist ,dar să şti că sunt mereu aici pentru tine(prin postările mele) .
Ai grijă de tine. Sper ca scriu să te ajute .
Artistul nu vrea să îi reţi numele ,vrea să îi păstrezi arta în suflet.
Sunt bucăţi din mintea mea.
Îmi place să scriu deoarece îmi place să vorbesc cu tine. Partea frumoasă a scrierilor este că sunt citite doar de cei cărora le pasă de ele.Nu poţi obliga pe nimeni să citească ceea ce tu scrii şi de aceea oameni care citesc sunt atât de importanţi.Dacă ţi-ai făcut puţin timp să citeşti ce scriu eu ,îţi mulţumesc.Poate eu nu sunt întodeauna atentă la cei din jurul meu ,poate nu văd întodeauna dacă eşti trist ,dar să şti că sunt mereu aici pentru tine(prin postările mele) .
Ai grijă de tine. Sper ca scriu să te ajute .
Artistul nu vrea să îi reţi numele ,vrea să îi păstrezi arta în suflet.
vineri, 2 decembrie 2016
Mai multe despre om
Ce e un om pentru tine?
Un om este o mică parte din acest univers.Un om e mai mult decât ce putem vedea.Un om este un dar,un om este o comoară nepreţuită.Un om poate aduce schimbarea în vieţile celorlalţi oameni.De multe ori trecem pe lâgă cei din jurul nostru ,dar nu ne oprim să îi ascultăm .Cine suntem noi să decidem cine e important şi cine nu?În orce secundă ţi se poate schimba viaţa şi orice om îţi poate schimba viaţa.
Faţă de ce persoane avem datoria de a le schimba viaţa?
Dacă avem impresia că trebuie să avem grijă doar de noi înşine şi de familia noastră ,ne înşelăm.
Suntem datori să îi arătăm fiecărui om pe care îl întâlnim tot ce avem noi mai bun.Suntem datori să îi iubim pe toţi ,suntem datori să îi facem să se vadă pe ei înşişi clar.
Nu ştiu dacă ce am scris aici o să vă placă ,dar ştiu un lucru:că e real. Poate eu nu fac tot ceea ce este corect, dar sigur vă spun ceea ce cred eu că e corect. Noi ,oameni,uneori suntem atât de pirduţi în înăuntrul nostru ,încât uităm de ceilalţi ,iar alteori e tocmai invers.
joi, 1 decembrie 2016
Fulg de nea
Nici un fulg de nea nu seamănă cu altul si totuşi împreună formează un tot,un strat alb de zăpadă. Aşa suntem si noi oamenii ,nişte fulgi de nea rătăciți. Să privim la marea asta de oameni şi să realizăm că nu suntem singuri.La fel ca fulgi de zăpadă să ne unim ,sa fim prieteni .Suntem atât de diferiți, dar asta nu înseamnă că trebuie sa ne excludem unii pe alții.Avem obiceiul să îi privim pe ceilalţi şi să zicem că sunt ciudaţi.Nimeni nu e ciudat,suntem doar diferiţi ,speciali şi unici.
marți, 29 noiembrie 2016
De ce?
De ce unii oameni nu învaţă din greşeli?
De ce unii oameni nu stiu cine trebuie să fie?
De ce unii oameni rămân fixaţi pe o idee?
De ce unii oameni nu trec peste?
De ce unii oameni nu îşi găsesc scopul?
De ce unii oameni vorbesc,deşi au încheiat conversaţia?
De ce unii oameni aşteaptă ,dar nu recunosc asta?
De ce unii oameni nu sunt siguri pe ei?
De ce unii oameni sunt prea siguri pe ei?
De ce nu apreciem binele?
De ce unii oameni nu stiu cine trebuie să fie?
De ce unii oameni rămân fixaţi pe o idee?
De ce unii oameni nu trec peste?
De ce unii oameni nu îşi găsesc scopul?
De ce unii oameni vorbesc,deşi au încheiat conversaţia?
De ce unii oameni aşteaptă ,dar nu recunosc asta?
De ce unii oameni nu sunt siguri pe ei?
De ce unii oameni sunt prea siguri pe ei?
De ce nu apreciem binele?
sâmbătă, 26 noiembrie 2016
Sufletul tău o lume
Imaginează-ţi că intri în sufletul tău ca într-o lume nouă .Imaginează-ţi că fiecare gând de al tău ar fi real acolo.Fiecare vis ,fiecare speranţă,dar şi fiecare răutate ,fiecare păcat ,fiecare vorbă rea spusă de tine..Ţi-ar plăcea să trăieşti în acel loc?Păstrează-ţi sufletul curat ,păstrează acea lume din interiorul tău curată.Dacă ţie nu îţi place să trăieşti în tine ,întreabă-te: cum poate trăii Iisus ?
sâmbătă, 5 noiembrie 2016
Cufundată în somnul adânc
Cufundată în somnul adânc vezi umre şi imagini pe care nu le înţelegi.Un joc se desfăşoară în faţa ta şi încearcă parcă să te prindă în el.Vezi feţe transformate în măşti de piatră din care izvorăsc lumini. O frenezie de sentimente...eşti doar un spectator ce priveşte .Te uiţi mai atent în jur ,încerci să dai măştile jos şi să vezi sufletele.Încerci să tragi de măşti,să le loveşti,să le dai jos. Măştile rămân intacte de parcă nici nu le-ai atins.Te aşzei ghemuită la pământ.Ce mai e de făcut?Simţi cum lacrimi îţi curg pe obraz ,simţi cum se scurge viaţa.Picăturile de suflet ce alunecă din occhii tăi ating podeaua transformând tristeţea în melodie.Prin perdeaua de lacrimi vezi parcă o rază de lumină.În măşti au apărut fisuri. Sufletele de după mască s-au întristat cănd te-au văzut plângând şi au început să lupte mai tare .Iubirea ,mila ,bunătatea sunt mai puternice decât forţa.O mască ,o inimă de piatră poate fi topită doar prin iubire.
vineri, 4 noiembrie 2016
Din mine
Frunzele copacilor sunt răspândite de vânt.Culorile se joacă în aeer, zburând.Misterul învăluie totul.Te ascunzi printre copaci sperând să găseşti puţin adăpost.Te simţi dezgolit de tine.Un loc unde poţi vedea cerul...oare te-ar face să te simţi constrăns de libertate?
(Din mine-fragment)
(Din mine-fragment)
luni, 24 octombrie 2016
Câtă grijă îţi poartă Domnul ţie, atâta grijă să porţi şi tu Mântuirii.
Câtă grijă îţi poartă Domnul ţie, atâta grijă să porţi şi tu Mântuirii.
Câte sacrifici a facut Hristot pentru tine ,atâte ,,sacrificii" să faci şi tu pentru El.
Câtă iubire îţi poartă Domnul are atâta iubire să Îi porşi şi tu.
Cătă milostenie are Domnul ,atâta milosteni să ai şi tu faţă de semeni.
Cât iartă Domnul ,atâta să ierţi şi tu.
Ştiu că e imposibil să faci exact tot ce am scris mai sus ,dar important e să încerci ,important e să vrei ,important e să Îl iubeşti pe Domnul atât de mult încât să încerci să fii asemenea Lui .El vrea să fii lângă El ,vrea să fi copilul Lui ,vrea să împartă cu tine tot ce e frumos .Hristos a murit pentru tine ,El a făcut ce e mai greu,tu trebuie să regreţi păcatele ,să iubeşti şi să ai nădejde.
Câte sacrifici a facut Hristot pentru tine ,atâte ,,sacrificii" să faci şi tu pentru El.
Câtă iubire îţi poartă Domnul are atâta iubire să Îi porşi şi tu.
Cătă milostenie are Domnul ,atâta milosteni să ai şi tu faţă de semeni.
Cât iartă Domnul ,atâta să ierţi şi tu.
Ştiu că e imposibil să faci exact tot ce am scris mai sus ,dar important e să încerci ,important e să vrei ,important e să Îl iubeşti pe Domnul atât de mult încât să încerci să fii asemenea Lui .El vrea să fii lângă El ,vrea să fi copilul Lui ,vrea să împartă cu tine tot ce e frumos .Hristos a murit pentru tine ,El a făcut ce e mai greu,tu trebuie să regreţi păcatele ,să iubeşti şi să ai nădejde.
vineri, 21 octombrie 2016
Dumnezeu şi iubirea.
Dumnezeu şi iubirea.
Ştiu că v-am mai scris de multe ori despre acest subiect ,dar e tot ce pot face mai bun.Asta e tot ce pot face acum pentru voi.Nu reuşesc tot timpul să fac lucruri bune.Sunt unele zile pe care eu le pierd degeaba,sunt greşeli pe care eu le fac...Tot ce pot face pentru voi e sa va spun ca Dumnezeu vă iubeşte şă să vă rog,să Îl iubiţi şi voi.Cel mai mare cadou pe care l-ati primit e iubirea,nimic nu poate fi mai valoros decât ea.Luptaţi pentru iubire veşnică,pentru Lumină, caci doar aşa vă v-eţi salva sufletul,doar aşa va fi linişte şi pace.
Ştiu că v-am mai scris de multe ori despre acest subiect ,dar e tot ce pot face mai bun.Asta e tot ce pot face acum pentru voi.Nu reuşesc tot timpul să fac lucruri bune.Sunt unele zile pe care eu le pierd degeaba,sunt greşeli pe care eu le fac...Tot ce pot face pentru voi e sa va spun ca Dumnezeu vă iubeşte şă să vă rog,să Îl iubiţi şi voi.Cel mai mare cadou pe care l-ati primit e iubirea,nimic nu poate fi mai valoros decât ea.Luptaţi pentru iubire veşnică,pentru Lumină, caci doar aşa vă v-eţi salva sufletul,doar aşa va fi linişte şi pace.
sâmbătă, 8 octombrie 2016
Acasă
Te simţi acasă
Când ploaia-ţi picură în suflet.
Te simţi acasă,
Când pacea sufletul ţi-l umple.
Te simţi acasă,
Când unde mergi
Un gol se umpe.
Te simţi acasă,
Nu doar în ziduri,
Ci şi în suflet.
Când ploaia-ţi picură în suflet.
Te simţi acasă,
Când pacea sufletul ţi-l umple.
Te simţi acasă,
Când unde mergi
Un gol se umpe.
Te simţi acasă,
Nu doar în ziduri,
Ci şi în suflet.
vineri, 23 septembrie 2016
Scrisori
Îmi plac scrisorile .Când scrii tu însuţi ceva ,când pixul mânuit de tine lasă urme pe hârtie e minunat .Când vezi o foaie albă în faţa ta ,la ce te gândeşti? Mi se pare că oamenii sunt mai sinceri în scrisori,mi se pare că în scris au curajul să spună mai multe decât verbal .Cuvintele au parcă un alt sens ,unul mai profund .Scrisorile mi se par elegante ,sincere ...cumva prin scrisori aduci lumea din mintea ta pe hârtie ,în lumea reală. Oameni scriu scrisori :când nu au curajul sa spună ceea ce simt în faţă ,când vor să fie ascultaţi ,cănd vor sa îţi arate cât de important eşti tu pentru ei .Acest mod de a comunica îţi oferă şansa de a reflecta adânc la ce ai de spus .În trecut era o obijnuinţă să primeşti scrisori (nu era ceva deosebit) ,dar azi a primi o scrisoare înseamnă a primii un sincer,, îmi pasă de tine ,ţin la tine ".
marți, 23 august 2016
duminică, 21 august 2016
Iisus întinzând îndată mâna.(către tine)
vineri, 12 august 2016
Nu renunţa
Voinţa e importantă .Să te străduieşti e important .Uneori rezultatul nu e cel aşteptat ,dar merită să lupţi pentru ceea ce îţi doreşti ,merită să pui suflet şi merită să încerci din nou. Uneori visele ne sunt spulberate ,dar nu trebuie să renunţăm la ele .
duminică, 24 iulie 2016
miercuri, 13 iulie 2016
Oamenii şi Dumnezeu
Oamenii greşesc ,oamenii se judecă ,oamenii regretă,oamenii învată ,oamenii se vindecă ,oamenii se iartă,oamenii iubesc (îl au pe Dumnezeu în suflet).
marți, 12 iulie 2016
Iubirea e singurul lucru pe care nu ţi-l poate lua nimeni.
Încercăm să învăţăm matematică ,istorie,fizică ,etc.
sâmbătă, 2 iulie 2016
joi, 23 iunie 2016
duminică, 12 iunie 2016
joi, 2 iunie 2016
Cum ar fii viat ta , daca nu L-ai primii pe Dumnezeu ?
Cum ar fii viat ta , daca nu L-ai primii pe Dumnezeu ?
duminică, 22 mai 2016
Unde se termină iubirea ?
Atât de multe gânduri îţi trec prin cap în fiecare zi ...Uneori pari atât de liniştit
sâmbătă, 7 mai 2016
luni, 25 aprilie 2016
joi, 21 aprilie 2016
miercuri, 13 aprilie 2016
Îndemn de credinţă
Afară-i zgomot,
Dar pace-i înauntru.
În suflet mi-a sădit acum
Bucurie,Prea Blândul.
Dar pace-i înauntru.
În suflet mi-a sădit acum
Bucurie,Prea Blândul.
marți, 12 aprilie 2016
Sfaturi
- Ai incredere în Dumnezeu. ( El stie ce e mai bine pt noi ,ne cunoaste mai bine decât ne cunoastem noi însine, El ne iubeste pe fiecare si e sprijinul nostru.Nu te întoarce niciodată in potriva Lui ,simte pacea)
sâmbătă, 2 aprilie 2016
Corul celor buni -Lucian Blaga
Mantaua bolţii largi Tu o purtai pe umeri,
noi ne ţineam cu mînile de cer
cum prunci neştiutori se ţin
de haina mumelor pe drum.
Şi ne rugam:
Stăpîne blînd ,nu ne uita !
Azi clipele de-ndemnuri buni ni le numeri
şi surîzînd ne chemi la dreapta Ta.
noi ne ţineam cu mînile de cer
cum prunci neştiutori se ţin
de haina mumelor pe drum.
Şi ne rugam:
Stăpîne blînd ,nu ne uita !
Azi clipele de-ndemnuri buni ni le numeri
şi surîzînd ne chemi la dreapta Ta.
luni, 28 martie 2016
miercuri, 23 martie 2016
luni, 21 martie 2016
Vreau să fiu eu.
De ar putea ploaia să spele şi sufletul
Să alunge mizeria să alunge urâtul.
Vreau să fiu eu.
Să alunge mizeria să alunge urâtul.
Vreau să fiu eu.
duminică, 20 martie 2016
joi, 17 martie 2016
sâmbătă, 12 martie 2016
joi, 10 martie 2016
Deschide ochii
Uneori suntem trişti ,îngânduraţi,sau ne simţim captivi în propria noastră minte, în propriul nostru corp
miercuri, 2 martie 2016
joi, 25 februarie 2016
luni, 22 februarie 2016
Dumnezeu te vrea curajos
Un bun creştin e bun ,e milostiv ,e credincios ,e răbdător ,e smerit ,e iubitor de aproape şi de Dumnezeu ,e curajos.
Test de temperament
Ne dorim să învăţăm foarte multe lucruri .Ne place să explorăm mediul înconjurător şi să analizăm tot .Dar când a fost ultima dată când ne-am analzat pe noi ?
vineri, 19 februarie 2016
Dumnezeu te iubeste (2)
duminică, 14 februarie 2016
marți, 9 februarie 2016
duminică, 31 ianuarie 2016
marți, 26 ianuarie 2016
duminică, 24 ianuarie 2016
miercuri, 20 ianuarie 2016
marți, 19 ianuarie 2016
joi, 14 ianuarie 2016
luni, 11 ianuarie 2016
Oamenii
Există inimi devotate,spirite pline de curaj,
Există suflete pure şi adevărate;
Atunci oferă-i lumii tot ce ai mai bun,
Şi tot ce-i mai bun la tine se va întoarce.
Madeline Bridges
Există suflete pure şi adevărate;
Atunci oferă-i lumii tot ce ai mai bun,
Şi tot ce-i mai bun la tine se va întoarce.
Madeline Bridges
sâmbătă, 9 ianuarie 2016
vineri, 8 ianuarie 2016
Fericirea nu este o stare socială.
Fericirea e un lucru abstract. Uneori ai tot ce ţi-ai putea dori,şi totuşi...nu eşti fericit.
miercuri, 6 ianuarie 2016
Rezolvarea tuturor problemelor.
Uneori viaţa este aşa de dură. Uneori ne simţim singuri.Sunt situaţii din care credem că nu putem iaşii ,dar nu este aşa.
marți, 5 ianuarie 2016
luni, 4 ianuarie 2016
Fa-ti timp sa ajuti!
Totul se intampla prea repede.Alergam prin viata si uitam sa privim in jurul notru.Uneori suntem atat de concentrati pe propria persoana ,incat nu-i mai vedem si pe ceilalti.
Dansul
Dansul=Ansamblul de miscari ritmate ,variate ale corpului omenesc ,executate in ritmmul unei melodii ,de diferite tipuri .(def.dex)
O definitie formala si rece ,pentru o arta incarcata de emotie.
O definitie formala si rece ,pentru o arta incarcata de emotie.
duminică, 3 ianuarie 2016
sâmbătă, 2 ianuarie 2016
Alegi fericirea?
Fericirea...un sentiment atat de dorit ,si totui atat de rar.Vati intrebat vreodata ,,de ce?"
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




