duminică, 21 august 2016

Iisus întinzând îndată mâna.(către tine)

 22.Şi îndată Iisus a silit pe ucenici să intre în corabie şi să treacă înaintea Lui, pe ţărmul celălalt, până ce El va da
mulţimilor.
23.Iar dând drumul mulţimilor, S-a suit în munte, ca să Se roage singur. Şi, făcându-se seară, era singur acolo.
24.Iar corabia era acum la multe stadii departe de pământ, fiind învăluită de valuri, căci vântul era împotrivă.
25.Iar la a patra strajă din noapte, a venit la ei Iisus, umblând pe mare.
26.Văzându-L umblând pe mare, ucenicii s-au înspăimântat, zicând că e nălucă şi de frică au strigat.
27.Dar El le-a vorbit îndată, zicându-le: Îndrăzniţi, Eu sunt; nu vă temeţi!
28.Iar Petru, răspunzând, a zis: Doamne, dacă eşti Tu, porunceşte să vin la Tine pe apă.
29.El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborându-se din corabie, a mers pe apă şi a venit către Iisus.
30.Dar văzând vântul, s-a temut şi, începând să se scufunde, a strigat, zicând: Doamne, scapă-mă!
31.Iar Iisus, întinzând îndată mâna, l-a apucat şi a zis: Puţin credinciosule, pentru ce te-ai îndoit?
32.Şi suindu-se ei în corabie, s-a potolit vântul.
33.Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu eşti Fiul lui Dumnezeu.
                                                                                       (Matei 14)



Numai credinţa în Isus ne poate salva .Petru a pornit pe ape cu credinţă şi de aceea a putut paşi ,dar cu cât valurile cresteau, în inima lui a apărut îndoiala şi el a început să se scufunde. Atunci cănd credinţa slăbeşte noi ne ,,scufundăm ".Dar Petru i-a cerut ajutorul lui Hristos ,,Doamne ,scapă-mă" ,iar Domul l-a salvat. Ai credinţă în Domnul şi precum a facut Petru ,strigă-l,iar El v-a venii .Dumnezeu te veghează şi aşteaptă ca tu să te întorci către El .Nu îţi fie teamă de nimic ,păşeşte cu credinţă către Dumnezeu şi nu te vei scufunda .Nu te lăsa doborât de valurile vieţii ,căci cu Domnul eşti însiguranţă .Crede în El şi cere-i ajutorul .Domnul este cu tine ,binecuvântat fie numele sfânt al Lui.


Acest e  lucruri le-am învăţat azi la Bisercă .Sper ca eu să fii reuşit să  vă explic cât mai bine .Fiţi statornici în credinţă.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu