Cufundată în somnul adânc vezi umre şi imagini pe care nu le înţelegi.Un joc se desfăşoară în faţa ta şi încearcă parcă să te prindă în el.Vezi feţe transformate în măşti de piatră din care izvorăsc lumini. O frenezie de sentimente...eşti doar un spectator ce priveşte .Te uiţi mai atent în jur ,încerci să dai măştile jos şi să vezi sufletele.Încerci să tragi de măşti,să le loveşti,să le dai jos. Măştile rămân intacte de parcă nici nu le-ai atins.Te aşzei ghemuită la pământ.Ce mai e de făcut?Simţi cum lacrimi îţi curg pe obraz ,simţi cum se scurge viaţa.Picăturile de suflet ce alunecă din occhii tăi ating podeaua transformând tristeţea în melodie.Prin perdeaua de lacrimi vezi parcă o rază de lumină.În măşti au apărut fisuri. Sufletele de după mască s-au întristat cănd te-au văzut plângând şi au început să lupte mai tare .Iubirea ,mila ,bunătatea sunt mai puternice decât forţa.O mască ,o inimă de piatră poate fi topită doar prin iubire.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu