marți, 12 aprilie 2016

Sfaturi

  1. Ai incredere în Dumnezeu. ( El stie ce e mai bine pt noi ,ne cunoaste mai bine decât ne cunoastem noi însine, El ne iubeste pe fiecare si e sprijinul nostru.Nu te întoarce niciodată in potriva Lui ,simte pacea)
  2. Inima iti e plină de bucurie când ii ajuți pe alții  (nimic nu te face mai fericit decât bucuria altuia)
  3. Dacă nu ar fi lucrurile rele atunci nu le-am mai aprecia atat de mult pe cele bune (se aplică si in cazul oamenilor).
  4. Iubirea e un miracol ,e un sentiment minunat.Nu fi trist dacă nu e împărtăsit  .Esti un om norocos că o simți. Iubirea ar trebui să te facă un om mai bun.
  5. Apreciază ceea ce ai acum ,nu după ce dispare.Apreciază viața, apreciază pe cei din jur.
  6. Existi, deci bucurate. 
  7. Esti un om minunat.
  8. A te iubi pe tine nu înseamnă a fii egoist.
  9. Oamenii nu pleacă întotdeauna pt că tu le-ai gresit .Ei intră în viața ta cu un scop.Uneori rămân pentru totdeauna ,alteori intră doar ca să te învețe ceva si după ce au reusit pleacă. 
  10. Din greseli înveți mai multe decât din lucrurile pe care le faci bine.Deci dacă grecesti nu fii prea aspru cu tine ,învață. 
  11. Continuă să fii bun.Proverbul ,,Până la Dumnezeu ,te mănâncă Sfintii" e cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodată. E important ca atunci când te uiți in oglindă sufletului tau să vezi un suflet bun ,pur si curat.
  12. Tot ce e rău va trece ,tot ce e bun va ramane vesnic in tine.
  13. TU ai puterea de a schimba lumea.
  14. Continuă să visezi.
  15. Fă lucruri mari.Fă ca fiecare secundă a vieții tale să conteze.Schimbă vieți în bine.Nu mai pierde timpul.Tu ai puterea să aduci un zâmbet pe chipul cuiva ,fă asta .A iubi pe cineva ,a fii prieten cu cineva nu înseamnă să fii întotdeauna de acord cu el ,ci să ii spui cand greseste si să il ajuți să se îndrepte. 
  16. Poți. Ai incredere că poți să faci tot ce îți propui.Iar dacă nu se întâmplă ce vrei tu ,înseamnă că asa e mai bine ,că te asteaptă ceva mai bun.
  17. Fiecare om are un dar ,un talent.Descoperă talentul tău si foloseste-l într-un scop bun.
  18. Dacă ai nevoie de încurajați e nevoie doar să te uiți in sus.Să iti amintești că nu esti niciodată singur.Că oricât de mare ar fi povara ce o porți nu e nevoie să o duci singur.Că totul va fi bine.Indiferent cât de mult te doare va trece.Cand simți să iti smulgi inima din piept , cand simți că arde dorul in tine sau că te ineci in lacrimi nu uita NU  ESTI  SINGUR.
  19. Nu iti fie teamă. 
  20. Deschideți sufletul.Dacă vrei să fii ,,sănătos ",trebuie să te lasi ,,vindecat".Lasă tot ce e bun să intre in tine.Bucurate de orice lucru mărunt si lasă cuvintele să iti mângâie sufletul.
  21. Fii mai maleabil.Nu priviti doar in fața. Uneori drumul e mai frumos decât destinația, nu il pierde.
  22. Ca să iti îndrepți greselile trebuie mai întâi să le recunosti.
  23. Nu fii trist cand lucrurile bune au trecut ,considerate norocos că le-ai trăi .
  24. Inainte să ii cunosti pe alții ar trebui să te cunosti pe tine.
  25. Nu te plafona. Învață, crste. 
  26. Încearcă sa vezi jumătatea plină a paharului.
  27. Esti apreciat ,esti iubit ,esti un om minunat.In tine se ascunde o lumină, gaseste-o.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu