vineri, 1 ianuarie 2016

Arta

Ce inseamna pentru tine arta ?
Unii considera ca arta inseamna sa stii sa desenezi ,sa stii sa dansezi sau sa canti.Alti considera ca artistii nu fac decat sa piarda vremea toata ziua si ca ei traiesc cu  capul in nori.
Uni considera ca arta e usor de inteles ,pe cand altii o vad imposibila .Unii spun ca e o pierdere de timp ,altii ca e  o stiinta .
Eu cred ca arta nu se rezuma la frumos sau la urat ,la usor sau la simplu ,la muzica sau la dans .Arta nu e nici stiinta ,dar nici fictiune .
A fi artist inseamna a transmite ceea ce e in sufletul tau ,prin cuvinte ,dans ,desen … Arta poate fi oricum ,poate fi exprimata prin orice .Arta controleaza artistul ,ci nu invers .Nu cel ce deseneaza controleaza pensula ,ea ii controleaza mana ,nu dansatorul isi controleaza corpul ,ci muzica o face ,nu scriitorul manipuleaza cuvintele ,ci cuvintele il manipuleaza pe el .
Artistul nu este creeatorul artei ,ci doar instrumental de care aceasta se foloseste pentru a se naste .Nimeni nu alege  arta ,arta te alege pe tine .
Imagini pentru cartiImagini pentru dans contemporan



Imagini pentru muzica                                     Imagini pentru desene in creion


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu