Unii
considera ca arta inseamna sa stii sa desenezi ,sa stii sa dansezi sau sa
canti.Alti considera ca artistii nu fac decat sa piarda vremea toata ziua si ca
ei traiesc cu capul in nori.
Uni considera
ca arta e usor de inteles ,pe cand altii o vad imposibila .Unii spun ca e o
pierdere de timp ,altii ca e o stiinta .
Eu cred ca
arta nu se rezuma la frumos sau la urat ,la usor sau la simplu ,la muzica sau
la dans .Arta nu e nici stiinta ,dar nici fictiune .
A fi artist
inseamna a transmite ceea ce e in sufletul tau ,prin cuvinte ,dans ,desen … Arta
poate fi oricum ,poate fi exprimata prin orice .Arta controleaza artistul ,ci
nu invers .Nu cel ce deseneaza controleaza pensula ,ea ii controleaza mana ,nu
dansatorul isi controleaza corpul ,ci muzica o face ,nu scriitorul manipuleaza
cuvintele ,ci cuvintele il manipuleaza pe el .
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu