Fericirea e un lucru abstract. Uneori ai tot ce ţi-ai putea dori,şi totuşi...nu eşti fericit.
Asta pentrucă fericirea vine din interior ,nu din lucruri.Dacă cineva te întrebă dacă eşti fericit ,răspunsul automat este ,,da",dar chiar aşa e ?Tu eşti fericit,sau te minţi că eşti fericit?
Munceşti sa ai o casa ,o slujba de succes si speri ca atunci când vei avea toate acestea sa fi fericit.
Dar fericirea nu e o stare socială .Uneori facem ceea ce ne dictează societatea sa facem ,crezând ca vocea societăţii e de fapt tiparul fericirii ,dar nu este asa.Ne luptăm pentru vise ce nu ne aparţin ,ne străduim sa facem lucruri care nu ne reprezintă ,ne încăpăţânăm să fim altfel de cum suntem cu adevărat.Sa fi fericit nu înseamnă să ai tote lucrurile de care alţii cred că ai nevoie.Sa fi fericit înseamnă sa fi tu însuţi şi să îţi urmezi propriul destin.
Secretul fericirii universale ...nu exista ,asa că scrie-ţi propria reţetă.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu