Totul pare atât de simplu .
Pare uşor să îţi dai seama ce e corect şi ce e greşit .Dar uneori aceşti termeni ,ce par bine definiţi ,sunt atât de ambigui .Logica si raţiunea nu te duc întotdeauna pe calea cea bună.Noi nu avem doar creier ,avem şi suflet ,iar când aceste părţi din noi nu reuşesc să colaboreze ,ce faci ? Cum alegi între raţiune si sentiment ?
Uneori sentimentele sunt înşelătoare.Emoţiile ne pot facem să alegem calea greşită.Pe moment eşti fericit,dar mai târziu....
Pe de altă parte mintea face alegerea logică.Alegerea ce teoretic ar trebui să te facă fericit. Dar noi nu suntem nişte roboţi .Nu putem trăii doar ghidaţi de creier.Raţiunea ne-ar putea face rigizi ,nu am mai fi oameni ,am fi maşinări.
Raţiunea te poate face egoist ,sentimentele te pot face naiv.
Şi când raţiunea si sentimentele se lupta sa pună stăpânire pe tine ,tu ce ai de făcut?
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu