De ce ne atât de frică să spunem ce gândim?
Nu spunem ceea ce simţim ca să nu fim judecaţi de ceilalţi oameni,ca să nu se râdă de noi ,ca să nu fim consideraţi slabi ,să nu ni se spună că am greşit , ca să nu fim respinşi?
De fapt ne e teamă să fim noi înşine.
Ascunzând părerile tale ,te ascunzi pe tine în întregime.Noi nu ne mai cunoaştem uni pe alţi , cunoaştem doar...o mască.Lasă formalismul la o parte şi ai curajul de a fi tu .Credem că aceasta ,,mască" e un scut împotriva durerii , că ne poate ajuta să nu fim răniţi. Ai dreptate ,uneori împiedică suferinţa , dar împiedică şi fericirea . Lasă oamenii sa te cunoască ,să te iubească pentru ceea ce eşti tu acum , nu pentru cine îţi doreşti să fi .
Nu te mai ascunde .Lasă persoanele din jur să decidă dacă te acceptă ,nu lua decizia în locul lor.
Nu uita : cu toate defectele tale ,eşti o persoană minunată.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu