Încercăm să învăţăm matematică ,istorie,fizică ,etc.
Credem că aceste lucruri sunt cele mai importante .De mici îi învăţăm pe copii că şcoala e cea mai importantă ,că scopul vieţii e să ai o slujbă bună şi mulţi bani .Că de aceea munceşti (prntru succes).Uneori confundăm fericirea cu succesul ,cu admiraţia celorlalţi ,cu mândria. Unii spun că educaţia e singurul lucru pe care nu o să poată să ţi-l ia nimeni .Că doar ce ai în cap rămâne veşnic .E treist să crezi asta .Iubirea e singurul lucru pe care nu ţi-l poate lua nimeni .Tehnologia evoluează mereu ,aşa că toată ştiinţa ta se învecheşte ,dar iubirea nu se învecheşte niciodată .Iubirea învinge chiar moartea .Poţi să înveţi multe lucruri ,dar nu uita că cel mai important lucru e să înveţi să iubeşti .Uneori e cel mai greu să înveţi să iubeşti pentru că iţi trebuie răbdare ,perseverenţă ,iertare ,bunătate ,credinţă. Iubirea e un sentiment atât de compex.Vreau să învăţ să iubesc .Vreau să îţi dai seama ca mai presus de orice lucru concret sau decăt orice ştiinţă ,mai presus decât orice motiv de mândrie sau de succes ESTE IUBIREA.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu