duminică, 24 iulie 2016

Ascultă !

Ăsta e darul lor. Uneori ne plictisim să îi ascultăm pe ceilalţi .
Ne plictisim,nu ne pasă ,credem că noi ştim mai bine. Fiecare om vrea să lase ceva în urma lui ,să îşi pună amprenta în viaţa celorlalţi .Cele mai mari daruri sunt sfaturile .Învăţăm din experienţele celorlalţi şi devenim oamenii mai răbdători .Data viitoare cănd un bătrân începe să discute cu tine ,nu pleca .Acesta este darul lui pentru tine ,asta înseamnă că îi pasă .Amintirile lui sunt cele mai preţioase lucruri pe care le are ,iar el decide să le împartă cu tine. Fă-l pe acel om să se simtă util .Să te simţi apreciat e important ,ajutăi pe acei oamenii să se simtă importanţi şi primeştele darul .Atenţia ta poate fi răsplata lor .

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu